38 жінкам присвоєно звання “Мати-героїня” у 2025 році на Хмельниччині. Вони виховують п’ятьох і більше дітей. Загалом по області налічується близько семи тисяч жінок, які нагороджені таким статусом. Про це повідомляє Суспільне Хмельницький з посиланням на Лілію Остапішену — головний спеціаліст відділу з питань персоналу та ВПО Департаменту соціального захисту Хмельницької ОДА.
Яка загальна кількість на Хмельниччині матерів-героїнь та скільки жінок отримали цей почесний статус в умовах війни, тобто з моменту повномасштабного вторгнення?
Всього на Хмельниччині близько семи тисяч матерів-героїнь. Це тих, яким офіційно встановлений цей статус. Указом Президента від 2004 року в незалежній Україні було вперше встановлено почесне звання України “Мати-героїня”. І в 2007 році теж Указом Президента була встановлена виплата у вигляді одноразової грошової допомоги в розмірі десяти прожиткових мінімумів.
Власне, з 2010 року почався такий повальний потік документів на присвоєння цього звання. Якщо брати останніх п’ять років, то ситуація стабільна.
До повномасштабного вторгнення за Указом Президента присвоєння почесного звання “Мати-героїня”, як правило, було тричі на рік. Це у березні, в травні і на початку грудня. У 2022 і 2023 роках Указу про присвоєння звання взагалі не було через зрозумілі причини. У 2024 році був Указ і звання присвоїли 99 матерям. А в травні цього року — 38 жінок вже отримали статус “Мати-героїня”.
Яка сучасна вікова категорія матерів-героїнь на Хмельниччині?
Раніше, коли тільки цей Указ взагалі встановили, то подавалися матері, які були досить поважного віку, тому що не було вікових обмежень. Були бабусі, яким 90 і більше років, що за своє життя народили та виховали п’ять та більше дітей. Вони мали право на встановлення цього статусу.
Зараз це переважно молоді мами. Починаючи з 1980-х років народження, які народили і виховали п’ять дітей. Вони подаються на статус. Тобто в кожної з них п’ятеро дітей. Буває зрідка шість, але в більшості випадків — це п’ятеро дітей.
Чи надходило більше заявок щодо цього статусу та якій кількості була відмова? І у яких випадках відтерміновується подання?
Через Департамент соціального захисту ОДА проходять пакети документів в контексті того, що потім через органи соціального захисту йдуть виплати. А взагалі пакети документів направляються саме на Офіс Президента. Там є спеціальний нагородний відділ, який цим займається.
Наприклад, протягом 2025 року, через Департамент пройшло 53 пакети документів. Але до Указу потрапило тільки 38 жінок, станом на 1 вересня 2025 року. А відзначення було в травні місяці, тобто там ще декілька жінок додали документи.
Але дійсно є випадки не те, що відмови, а подають неповний пакет документів. У такому разі адміністрація просто повертає на допрацювання. Зараз є складності, наприклад, люди виїхали за кордон і там вже народилась п’ята дитина. Тут є проблематична ситуація з документами. А, загалом, саме головне, що закладено в почесне звання “Мати-героїня” — це те, що матір має виховати достойного громадянина, в дусі патріотизму, і поваги до оточуючих.
Коли були матері старшого віку, то відмовляли тим жінкам, в яких, наприклад, хтось з дітей зловживав алкоголем, вів аморальний спосіб життя чи був ув’язнений. Таким відмовляли, тому що вважається, що це матір, не гідно виховувала своїх дітей. І ще були такі відмови, коли дитина закінчила життя самогубством.
Яку кількість документів необхідно зібрати, щоб податись на звання “мати-героїня”?
Насправді, це невеликий пакет документів:
- копія паспорта жінки і свідоцтво народження всіх дітей;
- в разі смерті дитини — копія свідоцтва про смерть;
- довідка про склад сім’ї;
- характеристики: жінки з місця роботи, якщо вона працює, якщо не працює, то необхідно звернутися до сільради за характеристикою. Якщо це в місті, то необхідно звернутися до громадської організації, яка може надати характеристику;
- характеристики з місць навчання дітей. При наявності у дітей відзнак, грамот — їх бажано теж надати. Крім того, необхідно взяти довідки з відділу поліції, що діти не перебувають на обліку та у службі в справах сім’ї.
Які додаткові пільги і переваги надає статус “Мати-героїня”?
Звання “Мати-героїня” — це весь перелік пільг, які передбачені для багатодітних сімей. Багатодітна сім’я — це троє і більше дітей. Їм видається посвідчення, окреме, що видається батькам і дітям, починаючи з шести років. Це посвідчення дає право на безоплатний проїзд в громадському транспорті. Крім того, такі родини сплачують лише 50% за харчування у школах та у дитячих садочках. Та 50% батьки сплачують за комунальні послуги.
Статус “Мати-героїня” надає право жінкам виходити на пенсію у 50 років і вони мають доплати до пенсії у розмірі від 35% до 40%, в залежності від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Розмову вела: Людмила Коваль.


